5. Összegzett következtetések, javaslatok a további kutatást igénylő területekre
5.1. Összegzett következtetések


Hazánk a biztonságpolitikai alapelveknek megfelelő új honvédelmi politika alkalmazásának időszakában él. Olyan alapvető kutatások szükségesek, amelyek eredményeként új harcászati-hadműveleti elvek, harceljárások kerülnek kidolgozásra, újszerűen történik a hadszíntér értékelése, korszerű lesz a csapatok diszlokációja. A potenciális hadszíntér dimenzionális változásával lehetőség van a hadszíntérelőkészítés részeként annak sokkal komplexebb tanulmányozására és értékelésére. Az eredmények ábrázolásának leghatékonyabb módja a katonai térkép.

A hadművészetben és a haditechnikában az utóbbi időszakban végbement radikális változások és a fejlődés (a trend jelenleg is tovább hat) új és jelentős kihívást jelentettek és jelentenek a Magyar Honvédség számára is. Egyes fegyvernemek és szakcsapatok szerepe felértékelődött, ami új és komplexebb információs igényeket jelentett a térbeli valóságot grafikai eszközökkel és módszerekkel ábrázoló térképek területén is.

Tudományos munkám végzése idején e két fenti szempontot prioritással vettem figyelembe. Értekezésem elkészítése során a kitűzött cél érdekében végzett munkám alapján az alábbi következtetéseket vontam le.

  1. A katonai térképek két fő fajtájából az általános katonai térkép tulajdonságainál fogva a topográfiai térképek közé tartozik. Mivel a terepelemek ábrázolása a katonai szempontok figyelembevételével történik, ezért szaktérkép, ahol az általános térbeli tájékozódást támogató grafikai elemektől elkülönülő témákat a felhasználó igényei határozzák meg. Az elsődleges cél azonban továbbra is az általános térbeli tájékozódás elősegítése illetve a földrajzi környezet általános vonatkozású bemutatása marad. E térképek fogalmi meghatározását -lényegüket és jellegzetességeiket tekintve -leginkább a "katonai topográfiai térkép" megnevezés fejezi ki. A másik nagy csoportot alkotó különleges katonai térképeknél tartalmi és ábrázolási vonatkozásban a fő hangsúly az általános tájékozódásról a katonai szempontból fontos jelenségek és tények bemutatására tolódik át, ezért ezen térképfajták a tematikus térképek csoportjába tartoznak. Fogalmi meghatározásukat leginkább a "katonai tematikus térkép" megnevezés fejezi ki.

  2. A katonai tematikus térképek rendeltetése az, hogy általuk a felhasználók szakfeladataikhoz leginkább szükséges infomációkhoz jussanak hozzá könnyen olvasható, értékelhető és értelmezhető módon. A szelektivitást az információknak az egyes szakfeladatok végrehajtásához hozzárendelhető osztályozása, az olvashatóságot az információk kiemelt -és ha szükséges előzetesen értékelt -módon történő ábrázolása biztosítja.

  3. Térképkészítési elveink elavultak, felülvizsgálatuk és megújításuk tovább nem halasztható. Ez igaz mind a térképek jellegére, (katonai topográfiai/tematikus) mind információtartalmukra és az eddig követett térképkészítési módokra (felújítás) egyaránt. Újra kell értékelni térképeink információtartalmát, különös tekintettel a térképek rendeltetésére, olvashatóságára és információsűrűségére vonatkozóan. Az információtartalom meghatározásánál elsődleges és alapvető szempontként kell kezelni a felhasználói igényeket. A térképeink információs alapját képező jelkulcsok nem követték a környezeti változásokat ezért jelkulcsaink elavultak, sőt bizonyos vonatkozásokban alkalmatlanok a hazai viszonyok hű visszaadására, így ezeket teljesen át kell dolgozni a térképezési terület földrajzi és társadalmi-politikai jellegének megfelelően. A terepi és koncepcionális változások olyan mérvűek, hogy azok lehetetlenné teszik az érvényes jelkulcsok további javítgatását.

  4. Az elmúlt évtizedek során a Magyar Néphadseregben, később a Magyar Honvédségnél felhasználók sokféle katonai tematikus térképet használhattak. Ezen térképek általában "egyszeri készítésűek", egy adott "tematikus pillanatfelvételt" tükröznek, felújításukra többnyire nem került sor. Tovább kell fejleszteni a katonai tematikus térképek nyújtotta információátadási lehetőségek kiaknázását, mely fejlesztések során maximálisan ki kell használni a technika -elsősorban a számítástechnika -rohamos fejlődése nyújtotta lehetőségeket. Ez vonatkozik mind a térképek tartalmának aktualizálására és nyomdai előállítására, mind a térképeknek a felhasználó által való hasznosítására.

  5. A változó térképezési követelményekhez jobban igazodó katonai tematikus térképek rendszerének meghatározása során a katonai felhasználók igényeiből kell kiindulni. A térképek készítőinek mindenkor késznek kell lenniük a változó felhasználói igények rugalmas és hatékony kielégítésére (pl. térképek változatos térképi tartalommal történő kis példányszámú előállítása, gyors térképkészítés, digitális termékek széleskörű előállítása és hasznosítása, stb.).

  6. A katonai felhasználók elvárásai a terepi információknak grafikus módon történő ábrázolásával kapcsolatosan magasak. Az információtartalommal kapcsolatos összegyűjtött igények rendszerezésére és feldolgozására az információk tematikai tartományokba történő sorolása ad lehetőséget. A rendszerezett információk mindegyikének grafikus ábrázolása -figyelembe véve a térképi ábrázolási mód sajátos lehetőségeit és eszközrendszerét -nem lehetséges. A szöveges információközlés lehetséges módja a katonaföldrajzi értékelések alkalmazása.

  7. Az információs igények grafikus úton történő kielégítésének célszerű módja a katonai tematikus térképmű kialakítása, mely feltételezi az egységes térképezési elvek, a felhasználói kör és az alkalmazási lehetőségek definiálását, valamint a katonai topográfiai térképekkel való összhang megteremtését.

  8. A katonai tematikus térképek meghatározása során az ábrázolandó tematikát célszerű és megfelelő módon differenciálni kell, biztosítva ezzel azt, hogy az információk megfeleljenek az adott vezetési szint, fegyvernem és szakszolgálat igényeinek. A térképek ábrázolási módjának megválasztásakor az ábrázolandó tematika térbeli relációjának jellegéből kell kiindulni. Az ábrázolási módot úgy kell kialakítani, hogy az biztosítsa a térképek gyors és hatékony értelmezését, a megjelenített tematika olvashatóságát. A katonai tematikus térképek gyakorlati hasznát alapvetően befolyásolja még a választott méretarány, a szelvényezés, a jelkulcs és a tematikus tartalom információforrásának helyes megválasztása, valamint az, hogy az általuk közölt adatoknak a valóságot hűen kell tükrözniük.

  9. A térképek kialakítását szakértői csoportnak kell végeznie, melyben képviselve vannak a kartográfia, a hadtudomány és a tematikától függően az adott szakterület szakemberei.

  10. A Magyar Honvédség mindkét haderőneme és ezeken belül fegyvernemeiknek és szakcsapataiknak legtöbbje alkalmazni tudja katonai szakfeladatainak végrehajtása során a katonai tematikus térképek használata által elérhető információs lehetőségeket. A katonai feladatok végrehajtásának időbeli és térbeli bonyolultsága meghatározta a katonai felhasználók részéről a szükséges térképészeti támogatást.

  11. A katonai tematikus térképek készítése során a fő hangsúly a térképek békeidőben való készítésén van.

  12. A vezetés hadműveleti szintjén az összfegyvernemi igények kielégítésére szolgáló katonai tematikus térképek közé a Magyar Köztársaság katonaföldrajzi térképe, A Kárpát-medence katonaföldrajzi térképe valamint a Munkatérképek; a vezetés hadműveleti-harcászati szintjén az összfegyvernemi igények kielégítésére szolgáló katonai tematikus térképek közé a Katonai településtérképek, a Közlekedési térkép, a Folyószakasz átkelési térkép valamint a Terepjárhatósági térkép; az egyes fegyvernemek, szolgálati ágak igényeinek kielégítésére szolgáló térképek közé a Geodéziai adatok térképe, a Légi navigációs térképek, a Folyamhajózási térképek, a Légvédelmi térkép, az Akadálytérkép valamint a Katonai talajtani térkép tartoznak.