4.2. Összfegyvernemi igények kielégítésére szolgáló katonai tematikus térképek a vezetés hadműveleti-harcászati szintjén
4.2.1. Katonai településtérképek


A katonai településtérképek rendeltetése, hogy térképi alapot biztosítson a településekkel kapcsolatos harcászati, illetve harcászati-hadműveleti feladatok (pl. településharc, megkerülés, átvonulás, stb.) tervezéséhez és hatékony végrehajtásához.

A térképek méretaránya általában 1:10.000. Ha a település nagysága indokolja, úgy ettől el lehet térni (pl. Hódmezővásárhely esetén 1:15.000, harcászati-hadműveleti szempontból fontos kisebb települések esetén 1:5000 vagy 1:7500).

A térképi alapot településenként kell kidolgozni a térkép készítésével egyidejűleg, ehhez a vonatkozó EOTR szelvények -az eddigi gyakorlatnak megfelelően -felhasználhatók.

A térkép tematikus tartalmát a település topográfiai viszonyainak bemutatásán túl a következők alkotják:

A térképet - az eddigi gyakorlatnak megfelelően - katonaföldrajzi leírás egészíti ki.

A katonai településtérképek felhasználhatók a biztosítási övben és fővédőövben, valamint önálló védőkörletként az összfegyvernemi csapatok védelmi harca tervezése és vezetése térképészeti alapjaként, továbbá a csapatösszevonások, illetve tartalékok elhelyezésének szervezéséhez, valamint az ezekhez kapcsolódó álcázási feladatok tervezéséhez.

A térképek elsődleges felhasználói az összfegyvernemi és területvédelmi csapatok harcászati egységei és alegységei, de a szakcsapatok majd mindegyike is eredményesen tudja alkalmazni a településhez kapcsolódó szakfeladatok végrehajtására.