3.3.3. A térképek készítői


A katonai tematikus térképek komplexitásuk folytán gyakran az információkat feldolgozott és értékelt formában -a belőlük levonható következtetéseket is ábrázolva -juttatják el a felhasználóhoz. Az értékelt jelenségek sok esetben a térképészettől és a katonai szaktól távol eső tudományterületek vizsgálatának tárgyát jelentik (pl. talajtan, geológia, geofizika, stb.). Ebből következően a katonai tematikus térképek kidolgozását szakemberek csoportjának kell végeznie, melyben képviselve vannak a kartográfia, a hadtudomány és térképfajtától függően az adott szaktudomány művelői [(6) 172. old.]. Erre azért van szükség, hogy el lehessen kerülni azokat a "csapdákat", melyek a térképi ábrázolás lehetőségeinek, a felhasználói igényeknek és az értékelt jelenségeknek nem kellő mértékű ismerete jelenthet.

A térképek lehetőségeinek ismerete, a megfelelő jelek, színhatások, az optimális információsűrűség megválasztása, a térképeken feltüntetett elemek fajtájának és mennyiségének meghatározása a térképész szakember feladata.

A felhasználói igények helytelen felmérése és megfogalmazása a hadtudomány illetékes szakterülete művelőjének hiányában esetleg nagyon szép, de senkinek nem kellő térképek elkészítéséhez vezet.

A szaktudományok képviselőinek bevonása a munkába feltétlenül szükséges.

A kidolgozóknak józan kompromisszumokon keresztül mindenkor a felhasználó által támasztott konkrét igényeket kell kielégíteniük, a munka eredményét a felhasználó számára érthetően, a lehető legegyszerűbb, ugyanakkor legszemléletesebb módon kell a térképen feltüntetni.