3.2.3. A térképi alap


A térképi alap a tematikus tartalom hordozója, elsődleges célja a tematika térbeli elhelyezése.

A térképi alap jellege és tartalmi, logikai, valamint ábrázolási kapcsolódása a tematikához nagyban elősegítheti vagy hátráltathatja a tematika olvashatóságát, értelmezhetőségét, általában hasznosíthatóságát.

A térképi alapot négyféleképpen lehet kialakítani [(4) 72. old.]:

(1.) A térképi alap a változtatás nélküli katonai topográfiai térkép.

Ezt az esetet akkor lehet értelmezni, ha a tematikus tartalom felülnyomással kerül rá a bázistérképre. A módszer különösen alkalmas a pontszerű vagy vonalas ábrázolással kifejezhető, de ritka tartalmi sűrűségű tematika ábrázolása esetén (pl. GAT, közlekedési térkép).

(2.) A térképi alap a katonai topográfiai térkép egészének vagy egyes tartalmi csoportjainak halványított színű változata.

Ezt az esetet különösen akkor célszerű alkalmazni, ha a tematika ábrázolásánál a felületi ábrázolási módszer dominál. Ezzel elkerülhető az olvashatóságot jelentősen rontó ábrázolási zsúfoltság.

(3.) A térképi alap független a katonai topográfiai térképtől.

Ebben az esetben a katonai tematika bemutatására külön szerkesztett térkép szolgál térképi alapként. Némely esetekben célszerű, illetve elkerülhetetlen a módszer alkalmazása (pl. katonai településtérkép) azonban ez a leginkább idő- és költségigényes módszer.

(4.) A térképi alap fotodokumentum.

A módszer alkalmazása különösen gyorsan változó terepi körülmények (pl. hadműveletek) esetén célszerű. A legjobb térképi alap a kartografált fototérkép illetve ortofototérkép (tagolt térszínen) (lásd. 3.1.11.).

Az (1) és (2) módszer alkalmazásának nagy előnye, hogy esetükben a katonai tematikus térképek rendelkeznek a vonatkozó méretarányú katonai topográfiai térképek teljes térképi tartalmával, így szükséghelyzetben azok helyett is szabatosan felhasználhatók.